Başa dön

Materyal Rehberi: Mikron Kaplama ve AItın Kaplama Takılar Ne Anlama Gelir?

Altın kaplama nedir? Takıların ürün açıklamalarında gördüğümüz mikron kaplama ya da altın kaplama gibi detayların ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi? Bu yazıda size materyal ve kaplama detaylarını açıklayan kısa tanımlamalar sunacağız.

 

mikron kaplama altın kaplama

 

Altın İçeren Takı Türleri

 

Altın Takılar (Solid Gold):

Bu grup takı neredeyse hiçbir şekilde oksitlenmez / renk değiştirmez ve en kaliteli olanıdır. Alerji yapmaz.  Genellikle 8k ila 24k arasında değişen ayar (karat) değerine sahiptir. Ayar ne kadar yüksekse, altın o kadar saf ve yumuşaktır. Çoğunlukla takılar 14k – 22k ayar arasında bulunur. Bununla birlikle her altın ayarının kendine has bir rengi vardır. Mesela 14k açık bir sarı rengiyken 24k’ya doğru renk koyulaşır ve turuncumsu bir sarı renge döner. 24 ayar altın (has altın) ise oldukça koyu ancak parlayan bir sarı renktedir. Renginin yanı sıra takı malzemesini güçlendirmek için saf altın başka metallerle karıştırılır. Çünkü saf altın kırılgan / yumuşak bir yapıdadır.

Altın Dolgu (Gold Fill):

Takıya altın dolgu yapılma işleminde, kaplanacak olan takı baz metal ağırlığının en az %5’i kadar altınla kaplanır. Altın dolgu takı, altın kaplamalı takılardan (mikron ve normal) daha fazla matlaşma/renk değiştirme direncine sahiptir ve iyi bakım ile günlük kullanım için uygundur ve yıllarca dayanır.

Mikron Kaplama (Gold Vermeil):

Takılarda mikron kaplama büyük oranda, 925 ayar gümüşün üzerine en az 2,5 mikron altın kaplama yapılır. Daha kalın altın kaplama tabakası sayesinde mikron kaplama takılar günlük kullanım için uygundur, alerji yapmaz ve uzun süre dayanır.

Altın Kaplama (Gold Plated):

Altın kaplama takıda, baz metallerin üzerine ince bir kat altın bulunur. İyi ve uygun bakım ile takı günlük kullanılabilir ve uzun süre yüksek kalitesini koruyabilir. En uygun fiyatlı seçenek olup geniş bir tasarım çeşitliliğine sahiptir.

 

Altın dışındaki seçtiğiniz herhangi bir ürün için, takıya uygulanan bakım düzeyi ile orijinal durumunda kalma süresi arasında güçlü bir ilişki vardır. Kaplamalı takılar, bazı malzemelerle temas ettiklerinde zamanla matlaşabilir/renk değiştirebilirler. Daha fazla bilgi için takı bakım rehberimize başvurabilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz olursa her zaman bize ulaşın! Yardımcı olmak için buradayız.